Použití mastichy

řečí lentišek

Použití mastichy (čti „mastycha“) je velmi široké. Tradičně je nejčastěji používaná jako potravinový doplněk pro normální činnost trávicího systému.
Dále pro ústní hygienu a péči o zuby, v zubních pastách a ústních vodách.

Není pochyb o tom, že masticha je jedinečná díky exklusivitě svého rodiště, léčivým účinkům a výjimečným aroma, pro které byla slavná už od starověku. Chios masticha je vyvážena do celého světa a je exostickou přísadou pro výrobu nejrůznějších produktů jako jsou:

 • pečivo
 • sladkosti
 • džemy
 • zmrzliny
 • čokolády
 • žvýkačky
 • nápoje
 • čaj a káva
 • mléčné výrobky
 • těstoviny a omáčky
 • likéry, ouzo a víno

Používá se také jako přísada do mastí na popáleniny a kožní problémy. Kalafuna je derivát mastichy používaný pro výrobu chirurgických stehů a mastichový olej je hojně používán v parfumerii a kosmetickém průmyslu.

POUŽITÍ MASTICHY V GASTRONOMII

Masticha je jedním z nejstarších koření v oblasti Středozemního moře a propůjčuje její charakteristickou vůni mnoha potravinám. V některých oblastech Řecka, většinou v Egejském moři, se mastichou dochucují Velikonoční sladkosti.  V severní části země se používá především v cukrářství do dezertů nebo zmrzliny. Vynikající zmrzlina, známá jako „kaimaki“, má díky přidání mastichy neobvyklou vláknitou strukturu. Moderní řečtí kuchaři ukázaly, že toto koření s unikátní vůní borovice a exotickou chutí můžeme kombinovat skoro se vším, od rajčatových omáček až po čokoládu. Na Kypru se dokonce používá k ochucení chleba. Pro Araby je stále velký luxus ochucovat mléko nebo sladkosti mastichou. Tradiční nápoj zvaný ypovrychio „ponorka“ je servírovaná masticha ve sklenici vody. 

mastichové jídlo

Masticha je široce využívaná pro přípravu likérů a ouza. Podává se většinou jako aperitiv. Mastichový likér je stejně tak známý jako ouzo. Díky přidání mastichy do těchto alkoholických nápojů, získávají svou specifickou chuť a účinnost.

MASTICHOVÁ KOSMETIKA

mastichová kosmetika

Starověká víra, že je masticha obdařena léčebnými kosmetickými vlastnostmi, je nyní podpořena vědeckými výzkumy. Klinické studie prokázaly její antimikrobiální, antioxidační, protizánětlivé a terapeutické vlastnosti. Kosmetika obohacená o mastichový olej hloubkově čistí pokožku a chrání před stárnutím pleti. Redukuje tvorbu kožního mazu, čímž snižuje mastnotu pleti a nadměrný lesk. Posiluje tvorbu kolagenu a časté používání může pomoci s řešením vrásek a zárukou pružné pokožky. Mastichový olej zlepšuje celkový vzhled pokožky a hloubkově ji hydratuje. Dnes existuje mnoho kosmetických výrobků založených na obsahu mastichy: pleťové krémy, mýdla, šampony, sprchové gely atd.

FARMACEUTICKÉ POUŽITÍ MASTICHY

Mastichové kapsle a prášek jsou používány jako potravinový doplněk pro normální činnost gastrointestinálního traktu.

Přečtěte si více o: