Chios, ostrov mastichy

Chios je krásný ostrov. Je pohostinný a klidný. Naleznete na něm příjemné pláže, úrodné nížiny i strmé hory. Jižní část ostrova je domovem mastichy.

Chios, ostrov mastichy

Chios (Χίος) je jeden z největších ostrovů v severovýchodním Egejském moři. Rozlohou 842 km² patří Chios mezi největší ostrovy v Řecku. Jeho součástí jsou i dva menší ostrovy, Psara a Oinousses. Chios je známý mírným podnebím, krásnými plážemi a mnoha historickými památkami. Především však Chios proslavila pryskyřice získávaná z kůry stromu řečík lentišekmasticha. Ve své účinné podobě roste mastichový strom výhradně v jižní části ostrova, jejíž hospodářství, kultura i obyčejný život s mastichou úzce souvisí. Masticha také dala této oblasti název – Μαστιχοχορια– mastichochoria (mastichové vesnice).

Chios, mlýny

Chios, fakta

Rozloha ostrova

842 km²
(od jihu na sever ostrov měří asi 60 km)

Počet obyvatel

59.000

Hlavní město

Chios (Chóra)

Podnebí

Mírné po celý rok, na jihu velmi suché, na severu vlhké v zimních obdobích.

Příroda a vegetace

Velmi bohatá flóra. Chios je známý výskytem mnoha léčivých bylin.

Pamětihodnosti

– Mastichové vesnice
Anavatos, město duchů
– kláštera Agia Moni
– Kastro, chioský hrad
– Archeologické muzeum
Muzeum mastichy

Produkce a průmysl

Masticha a mastichové výrobky
– Citrusy a citrusová šťáva
– Loďařství a lodní doprava
– Rybolov

Chios přístav

Město Chios

Hlavní město ostrova se jmenuje Chios, ale říká se mu také Chóra. Je soustředěno v kopci kolem rozlehlého přístavu a sousedního hradu s masivním opevněním.

Město doslova kypí životem. Je plné barů, kaváren a restaurací. Přístavní promenáda, veliké náměstí a nákupní třída Aplotaria jsou stále plné lidí.

Ve městě je pobočka Egejské univerzity a několik muzeí. Za návštěvu stojí hlavně archeologické a byzantské. Pokud se vypravíte do hradní pevnosti, najdete mezi křivolakými uličkami hustou zástavbu malých domků. Pokud se vyškrábete až na hradbu, naskytne se vám pohled na severní předměstí Vrontados.

Krásy ostrova Chios

Příroda Chiu je překrásná. Relativně malé území ostrova je velmi různorodé. Najdete na něm vysoké hory (až 1297 m) se strmými úbočími, náhorní plošiny, krápníkové jeskyně, úrodnou nížinu Kambos, vyhaslé sopky a pozůstatky sopečné exploze, citrusové, olivové a mastichové háje. Celý ostrov lemují nádherné pláže všech druhů od písčitých přes oblázkové, valounové až po skalnaté. Mezi ty nejkrásnější patří Mavra Volia, Komi, Agia Dinami, Vroulidia, Elinda a Karfas.

Příjemným překvapením pro každého návštěvníka Chiu je fakt, že i ta nejatraktivnější místa a nejkrásnější pláže mimo hotelové resorty nejsou přeplněné a mimo období letních prázdnin jsou dokonce téměř prázdné. Na místním letišti totiž nemohou přistávat charterové lety větších letadel. Spojení se světem tak zajišťují několikrát denně menší vrtulová letadla z Atén a lodní trajekty.

Divoké tulipány, Chios

Hlavní lákadlo Chiu – masticha

Proslulost dává Chiu produkce mastichy soustředěná do jižní části ostrova, která se nazývá také Mastichochoria (mastichové vesnice). Oblast se vyznačuje nejen rozsáhlými mastichovými háji, ale i malebnými vesnicemi s originální pevnostní architekturou, která měla chránit produkci mastichy před piráty.

Každá vesnice je originální. Například Pyrgi, kde žil a řídil své obchody Kryštof Kolumbus, má unikátní sgrafitovou výzdobu omítek domů. Mesta zase představuje skutečné středověké bludiště, vesnici-pevnost. Vesnice Armolia je zajímavá dílnami tradiční i moderní keramiky, které potkáváte téměř na každém kroku.

Pokud navštívíte Chios, nenechte si ujít muzeum mastichy. Expozice je skutečně svěží a výpravná. Poutavou historii mastichy vám nic nepřiblíží lépe, než široká multimediální projekce v kinosále.

Co dalšího zažít na Chiu

Západní pobřeží Chiu je tvořeno dramatickými skalisky a písečnými zálivy. Za návštěvu stojí zátoka v Lithi, vesnice Sidirunda, hrad Volisos a také poutní místo Agia Markella.

Jako památník tureckého vraždění během osvobozeneckých bojů stojí na vrcholku hory Anavatos, vesnice zdánlivě nedostupná, tvořená kamennými domy a zcela vylidněná.

Anavatos, Chios

V severní části je nejvyšší pohoří ostrova Pelinnaio a na pobřeží malebná místa jako Agiasmata, Amades a Marmaro.

Pokud se chcete výborně najíst, na Chiu k tomu budete mít mnoho příležitostí. Kromě vyhlášených módních restaurací ve městě, určitě navštivte některou z restaurací v rybářské osadě Langada. Klid a skvělé jídlo si užijete i v Agia Markella. Skutečné hody ale zažijete i v zastrčených podnicích u přístavů a rybích trhů podél pobřeží.

Chioské pláže a moře

Chios, to jsou ovšem také krásné pláže a čisté moře. Můžete jezdit podél ostrova a všude narazíte na krásná místa, kde si v klidu užijete koupání. Přinášíme ochutnávku několika z nich.

Mavra Volia, Emporios

Tato pláž v oblasti mastichy se vyznačujeme černými kameny, které jsou pozůstatkem činnosti sopky, pod níž se pláž nachází. Pokud se budete pohybovat v oblasti mastichových vesnic, nevynechejte ji.

Agia Dinami

Jedna z nejkrásnějších pláží. Písečný břeh v zátoce sevřené skalnatým úbočím. Pokud se k ní vydáte, nezapomeňte cestou navštívit krásnou krápníkovou jeskyni.

Agia Dinami, Chios
Amades

Opuštěná pláž na severním konci ostrova Chios nabízí nerušené osvěžení v neuvěřitelně čisté vodě. Budete se tu pohybovat na velkých mnohobarevných balvanech. Pokud preferujete písečné pláže, zamiřte spíše do okolí Karfasu nebo na jihozápadní pobřeží.

Mapa Chios, Řecko
Chios, Řecko – mapa