Muzeum mastichy

Muzeum Chioské mastichy se nachází v Mastichochorii (doslovně: mastichové vesnice). Jedná se o skupinu středověkých vesnic v jižním oblasti ostrova Chios.

řečí lentišek masticha
Mastichový strom na dobové rytině

Tento ostrov je jediné místě ve Středomoří, kde je masticha neboli stromek Pistacia lentiscus var. Chia kultivován. Jeho řecké jméno je také „skínos“. Tento zelený keř – stromek je odrůdou rostliny Pistacia, ze které se získává masticha (pryskyřice řečíku).

před čištěním Chios chioská masticha krystaly slzy pryskyřice použití

Muzeum mastichy si klade za cíl předvést historii produkce pěstování mastichového stromu a zpracování jeho pryskyřice, kterou integruje do kulturní krajiny Chios. Masticha byla zařazena do sbírky UNESCO díky jejímu tradičnímu pěstování. Jedná se tak o jednu z položek na Reprezentativním seznamu nehmotného kulturního dědictví lidstva.

Expozice muzea

Stálá expozice se soustředí na Chioskou mastichu. Představuje mastichu jako jedinečný přírodní produkt.

Vstupní expozice poskytuje informace o mastichovém stromu a o mastiše, její pryskyřici, která byla v roce 2015 uznána jako přírodní lék.

https://www.piop.gr/en/diktuo-mouseiwn/Mouseio-Mastixas/to-mouseio.aspx

První expozice představuje tradiční know-how pěstování mastichy.

Druhá expozice se zaměřuje na to, jak probíhá pěstování mastichy a její produkce. Dále představuje historii pryskyřice, zemědělskou krajinu a osady jižního Chiosu a Mastichochorie.

Třetí expozice je věnována využívání a zpracování mastichy v moderní době, což představuje důležitou kapitolu v historii ostrova Chios.

Obzvláště je třeba zmínit použití mastichy, která dokládají, proč má masticha dnes celosvětovou popularitu.

Zážitek z muzea je završen venkovní expozicí, kde veřejnost přichází do kontaktu se samotnou rostlinou a přirozeným prostředím, v němž se pěstuje.

Doprovodné materiály stálé expozice:

  • Multimediální prostředí
  • Dokumenty
  • Modely
  • Originální stoje na zpracování mastichy – zařízení jsou ve funkčním stavu
  • Sál «Skínos» (víceúčelový sál) slouží k pořádání dočasných výstav, pořádání akcí a pořádání kulturních akcí, zatímco vzdělávací programy se konají v menší sále «Kentitíri».

Kde se muzeum nachází? Adresa muzea mastichy:

Pyrgi, Rachi site (Tepeki)
GR-821 02 Chios

Kontakt na muzeum mastichy:

  • Telefon: (+30) 22710 72212
  • Fax: (+30) 22710 72215
  • Odkaz na webové stránky a také zdroj textu: https://www.piop.gr
Muzeum mastichy