Řečík lentišek

Pistacia Lentiscus var. Chiu – řečík lentišek roste v celé středomořské oblasti, ale pouze v malé oblasti na jihu ostrova Chios má účinné vlastnosti a pouze tady je to mastichový strom.

Řečík lentišek

Mastichový strom nebo Řečík lentišek, latinský název Pistacia lentiscus var. Chia, řecky Σχίνος (schinos) je stálezelený strom z čeledi Anacardiaceae.

V oblasti Mastichochoria na jihu ostrova Chios se z řečíku lentišku získává pryskyřice – masticha.

Jak vypadá?

Lentišek dosahuje výšky 2 – 3 metry, výjimečně až 5 metrů. Větví se nízko u země a působí tedy často spíše jako keř. Má tmavě zelené oválné na konci zašpičatělé lístky vytvářející hustou korunu.

Řečík lentišek je nenáročný a daří se mu na pusté, skalnaté a na živiny chudé půdě. Na povrch vystupující kořeny zachytávají ranní rosu a vzdušnou vlhkost, takže lentišek prosperuje i ve velmi suchých obdobích. Díky mělkému kořenovému systému je pro mastichový strom nebezpečný mráz, který je ale v oblasti jižního Chiu vzácný.

Lentišek a podobné odrůdy z její čeledi jsou běžnou vegetací celé středomořské oblasti, ale pouze na Chiu se z něj získávají vzácné „slzy“masticha. A i když lentišek roste na celém ostrově, účinná masticha se sbírá pouze v jeho jižní části, v oblasti Mastichochoria.  Jedinečnost této oblasti a zdejší mastichové produkce je dána několika faktory – kombinací půdních a klimatických podmínek a dlouhodobým šlechtěním.

Řečík lentišek (pistacia lentiscus) listoví

Růst a rozmnožování řečíku lentišku

Řečík lentišek roste velmi pomalu a plně vyvinutým se stává mezi 40 – 50 rokem. Dožívá se více než 100 let.

Řečík lentišek se rozmnožuje odnožemi s dost malou úspěšností. Prosperující větev se odřízne z rostliny a zatlačí se mělce do země. Přitom se ponechá nahoře jen několik lístků. Štěp se zavlažuje pouze v parném létě, jinak se o něj nijak nepečuje a to ani poté, kdy nová rostlina vzejde.

Produkce mastichy

Mastichu dokáže řečík lentišek produkovat až v 5. nebo 6. roce života, přičemž maximální produkce pryskyřice dosahuje lentišek po 15 letech života. Po 70 letech je produkce mastichy ze stromu již minimální.

Průměrný roční výnos jedné rostliny je 150 – 180 gramů surové mastichy. Jsou ale výjimky: šampióni dávají i půl kila masticha a naopak outsideři s výnosem 10 gramů.

Pro mastichu se pěstují většinou samčí stromy. Produkci mastichy pozitivně ovlivňuje prostor mezi jednotlivými stromy a pravidelné provzdušňování a okopávání půdy kolem stromů.

Kultivace mastichových stromů a produkce mastichy je důkladně organizovaná. Přečtěte si více o pěstování mastichy.

Pryskyřice řečíku lentišku - masticha

Mastichové odrůdy

Pistacia lentiscus (řečík lentišek) se na Chiu pěstuje v několika odrůdách:

  • Mavroschinos nebo Pyxari. Nejběžnější odrůda. Jeho temně zelené listy s načernalými okraji jsou úzké, špičaté a asymetrické. Produkuje málo, ale jeho masticha má vysokou kvalitu a čistotu.
  • Votomos. Odrůda s jasně zelenými listy, které jsou širší než listy mavroschinů a méně špičaté. Má nejvyšší výnos, ale v nízké kvalitě. Není příliš rozšířená.
  • Marouliotis nebo Kallimasiotis. Odrůda s masitými listy se zaoblenými špičkami. V Mastichochori se pěstuje se v oblasti mezi Kallimasia a Tholopotami.
  • Platyfyllos nebo Pyrgousikos nebo Sidorakikos (po svém prvním pěstiteli jménem Sidorakis). Odrůda pěstovaná v posledních letech hlavně v Pyrgi.
  • Livanos. Tato vzácná odrůda dává mastichu špatné kvality. Je trochu cítit spáleninou a vůní připomíná kadidlo. Mezi Katarraktisem a klášterem Rouhouni je již pouze několik stromů této odrůdy.
  • Krementinos je nejvzácnější odrůda. Její masticha netuhne úplně a vyznačuje se nažloutlou barvou.

Snahou Asociace pěstitelů mastichy je zachovat všechny kultivované odrůdy, protože každá z nich má jinou rezistenci vůči chladu a nemocem a protože každá z nich je součástí dědictví původních šlechtitelů řečíku lentišku na Chiu.

Řečíkový háj - mastichové stromy