Jak poznám, že mám Helicobacter? Příznaky a test

Helicobacter (helikobakter) pylori je bakterie, která může způsobit vředy a zánět žaludku. Ne všichni infikovaní mají obtíže a viditelné příznaky. Mezi příznaky (pokud je budete mít) patří tupá nebo pálivá bolest žaludku, neplánovaný úbytek hmotnosti, žaludeční problémy. Pokud trpíte těmito problémy, zvažte test na Helicobacter, který Vám udělá Váš lékař (nebo se lze testovat domácím testem ze stolice). Vředy způsobené HP bakterií se běžně léčí kombinací antibiotik a inhibitorů protonové pumpy.

Co je to infekce H. pylori?

H. pylori (Helicobacter pylori) jsou bakterie, které mohou způsobit infekci v žaludku nebo dvanáctníku (první část tenkého střeva). Je to nejčastější příčina vředové choroby. H. pylori může také způsobit zánět a podráždění sliznice žaludku (gastritidu).

Jak poznám, že mám Helicobacter? Příznaky a test
Helicobacter Pylori (H. pylori)

Příznaky a důsledky

Jak způsobuje infekce H. pylori poškození?

H. pylori se množí v hlenové vrstvě sliznice žaludku a dvanáctníku. Bakterie vylučují enzym zvaný ureáza, který přeměňuje močovinu na amoniak. Tento amoniak chrání bakterie před žaludeční kyselinou. Jak se H. pylori množí, prožírá žaludeční tkáň, což vede ke gastritidě a/nebo peptickému vředu.

Jaké jsou příznaky infekce H. pylori?

Jak se projevuje helikobakter? Příznaky a projevy, pokud jsou přítomny, jsou ty, které vznikají při gastritidě nebo peptickém vředu a zahrnují:

 • Tupá nebo pálivá bolest v žaludku (častěji několik hodin po jídle a v noci). Bolest může trvat několik minut až hodin a může přicházet a odcházet v průběhu několika dnů až týdnů
 • Neplánovaný úbytek hmotnosti
 • Nadýmání
 • Nevolnost a zvracení (krvavé zvratky)
 • Poruchy trávení (dyspepsie)
 • Říhání
 • Ztráta chuti k jídlu
 • Tmavá stolice (od krve ve stolici)

Diagnostika a testy

Jak se diagnostikuje infekce H. pylori?

Pokud má váš lékař podezření, že příčinou žaludečního vředu může být bakterie H. pylori, může vám nařídit jedno nebo více z následujících vyšetření:

 1. dechový test
 2. test stolice
 3. endoskopii

Domácí test na helicobacter pylori (ze stolice)

Myslíte si, že jsou Vaše problémy způsobeny helicobacterem? Sjednejte si schůzku s Vašim lékařem. Doporučí Vám test a léčbu Vašich problémů, pokud se HP bakterie potvrdí.

Je možné se též otestovat domácím H. pylori testem ze stolice. Jedná se o jednoduchý a spolehlivý test. Dodržujte všechna doporučení výrobce, které jsou přiloženy v příbalovém letáku. Test lze koupit též i online.

Jak poznám, že mám Helicobacter? Příznaky a test
Domácí test na helicobacter pylori ze vzorku stolice

Skutečně Vám vyšel pozitivní test? Přečtete si náš článek, jaké potraviny je vhodné zařadit do jídelníčku a diety, aby jste se cítili dobře a léčba byla úspěšná: