Jak se přenáší helicobacter pylori?

Helicobacter je bakterie, která kolonizuje žaludek a celý trávící trakt.

Jak se H. pylori šíří?

Helicobacter pylori (H. pylori) je velmi častý – a je též nakažlivý. Jedná se o druh bakterie, která infikuje trávicí trakt. Bakterie se obvykle dostane do úst a pronikne do trávicího traktu. H. pylori může žít ve slinách. To znamená, že člověk s infekcí ji může přenést líbáním nebo orálním sexem. Nakazit se můžete také kontaminací potravin nebo pitné vody.

Přestože infekce H. pylori jsou obvykle neškodná, je zodpovědná za většinu vředů v žaludku a trávicím traktu. Tyto vředy mohou vést k závažnějším komplikacím, jako je například rakovina žaludku. Přečtěte si, jak se můžete H. pylori nakazit, jaké jsou příznaky a jak se léčí.

Jak častý je výskyt H. pylori?

H. pylori se vyskytuje až u 60 % světové populace. Studie z roku 2014 v časopise Central European Journal of Urology naznačuje, že až 90 procent lidí s infekcí H. pylori může být nositeli této bakterie v ústech a slinách.

To znamená, že infekce se může šířit orálním sexem (kromě líbání) a může být také pravděpodobnou příčinou uretritidy. Uretritida je zánět močové trubice, který se léčí antibiotiky.

Výzkum také zjistil, že H. pylori může vést k celé řadě závažných zdravotních problémů, včetně některých typů rakoviny žaludku a žaludečních vředů. V roce 2018 vědci oznámili, že H. pylori může hrát roli i při vzniku Parkinsonovy choroby.

Jakkoli je H. pylori běžný, důkazy naznačují, že jeho prevalence může klesat, především ve vyspělých zemích a u dětí. Přesto je tato bakteriální infekce nadále problémem u mnoha etnických menšin.

Zpráva z roku 2018 v časopise Gastroenterology upozorňuje na další problém: celosvětově může dramaticky narůstat rezistence H. pylori vůči antibiotikům.

Helicobacter Pylori h.pylori

H. Pylori je vysoce nakažlivý

Infekce H. pylori se může šířit:

  • líbáním
  • orálním sexem
  • kontaminovaným jídlem
  • nebo pitnou vodou

Pokud užíváte antibiotika k léčbě H. pylori, jste stále nakažliví, dokud testy neprokáží, že infekce zmizela.

Jaké jsou rizikové faktory?

Život ve velmi stísněných podmínkách nebo v oblastech bez trvale čisté vody zvyšuje riziko infekce H. pylori. Nehygienické podmínky v domácnosti nebo v komunitě mohou také zvýšit pravděpodobnost vzniku této infekce.

Tyto podmínky bývají častější v rozvojových zemích a proto je H. pylori v těchto oblastech stále větší hrozbou než v oblastech se spolehlivějšími zdroji čisté pitné vody.

Kromě toho vás může učinit zranitelnějšími soužití s rodinnými příslušníky nebo jinými osobami, které mají infekci H. pylori.

  • Nakažení užívající antibiotika k léčbě infekce H. pylori jsou stále nakažliví, dokud testy nepotvrdí, že infekce zmizela.

Prevence a předcházení infekce helicobacteru pylori jsme věnovali samostatný článek.

Samostatný článek má i téma: Testování a příznaky helicobacter pylori

Helicobacter Pylori h.pylori

Pokud máte H. pylori, ale nemáte žádné příznaky, jste stále nakažlivý.

  • Pokud nemáte žádné zjevné příznaky, ale přesto máte infekci H. pylori, můžete ji přenést na někoho jiného.
  • Osoba, která se léčí, je stále nakažlivá, dokud neukončí léčbu a testy neprokáží, že infekce zmizela.

Jak se diagnostikuje helicobacter?

Infekce způsobené H. pylori se diagnostikují kombinací vyšetření a některých laboratorních testů. Laboratorní testy hledají skutečné bakterie nebo známky toho, že vaše tělo s infekcí bojuje.

Léčba: co pomáhá na helikobakter?

Léčba infekce H. pylori obvykle vyžaduje podání antibiotik, která škodlivé bakterie zničí. Ve většině případů se předepisuje kombinace dvou různých antibiotik. Po ukončení léčby budete znovu vyšetřeni, aby bylo jisté, že infekce zmizela. Některé infekce vyžadují další dávku antibiotik.

Pomoci mohou i další léky. Mezi ně patří např:

  • inhibitory protonové pumpy (Omeprazol, Nolpaza, Helicid) k omezení množství kyseliny produkované v žaludku
  • blokátory histaminu, které rovněž snižují hladinu žaludeční kyseliny

Antibiotika jsou nejúčinnějším prostředkem léčby příznaků H. pylori. Některé přírodní způsoby léčby H. pylori však mohou také pomoci zmírnit vaše příznaky.

Jak probíhá uzdravení?

Po zahájení léčby byste měli počítat s tím, že zhruba za čtyři týdny navštívíte svého lékaře na kontrolní schůzku. Znovu budete vyšetřeni, aby se zjistilo, jak dobře reagujete na léčbu a zda infekce ustoupila. Pokud u vás infekce stále přetrvává, může být nutné další kolo léčby. Váš lékař může zvážit jinou kombinaci antibiotik a dalších léků, aby dosáhl požadovaných výsledků.

Máte obavy, že jsou Vaše zažívací problémy způsobeny helikobakterem. Otestujte se domácím testem: Helicobacter pylori antigen test pro domácí použití

Zdroj textu: web Healthline.