Přírodní léčba Helicobacter pylori: Co funguje?

Tento článek o možnostech přírodní „léčby“ helicobactera pylori je rozšíření našeho textu k bakterii h.pylori, který si můžete přečíst zde. Jsou zde shrnuty základní informace o potravinách, které by mohly podpořit vymýcení bakterie HP z Vašeho zažívání. Obsah článku:

 • Co je helicobacter
 • Léčba helicobactera
  • Klasická léčba
  • Potraviny na podporu eridikace HP

Co je h. pylori?

Helicobacter pylori (H. pylori) je bakterie, které infikuje výstelku žaludku. Podle provedených studií jsou tyto bakterie zodpovědné až za 80 % žaludečních vředů a 90 % duodenálních vředů. Mohou také způsobit další žaludeční potíže, včetně:

Helicobacter Pylori h.pylori
 • pálivá bolest v břiše
 • nadýmání
 • nevolnost
 • ztráta chuti k jídlu
 • časté říhání
 • nevysvětlitelné hubnutí

Mám helicobactera?

Trpíte-li některým z příznaků možné infekce HP, nechte se otestovat u lékaře anebo se můžete otestovat i domácím testem na HP. Lékař má více možností, jak zjistit, zda jste HP pozitivní. Jedná se o testy: krevní, dechový, ze stolice anebo gastrokopickým vyšetřením žaludku.

Domácí test helicobacter pylori

Otestovat se můžete i doma, v pohodlí a soukromí. Testování probíhá jednoduchým HP testem ze vzorku stolice. Výsledek je přesný, rychlý a spolehlivý.

 • spolehlivý test
 • rychlý výsledek (do 10 minut)
 • testování v pohodlí domova
 • jednoduché použití

Léčba Helicobacter pylori

Použití konvenčních (klasických) léčebných postupů, jako jsou antibiotika, může být pro některé lidi problematická. Při klasické léčbě je možné zaznamenat negativní vedlejší účinky, jako je nevolnost, průjem, ztráta chuti k jídlu. Někteří lidé jsou odolní vůči antibiotikům, což může komplikovat tradiční přístupy k léčbě. V důsledku toho roste zájem o přírodní léčbu.

Klasická léčba

Klasická léčba je použití takzvané trojkombinace léků. Lékaři obvykle k léčbě H. pylori předepisují kombinaci dvou antibiotik a léčiva snižujícího kyselost. Pokud jste odolní vůči antibiotikům, mohou vaši lékaři přidat do Vašeho léčebného plánu další léky. Cílem je zbavit se 90 procent a více přítomných bakterií H. pylori.

Léčba obvykle netrvá déle než dva týdny (někdy ale i mnohem déle). Použití dvou antibiotik místo jednoho může snížit riziko rezistence na antibiotika. Antibiotika používaná k léčbě H. pylori zahrnují:

 • amoxicilin
 • tetracyklin
 • metronidazol
 • klarithromycin

Dále léky pomáhají snižující kyselost v žaludku a tím podporují hojení žaludeční sliznice. Některé z nich jsou:

 • inhibitory protonové pumpy, jako je omeprazol a lansoprazol, které zastavují produkci kyseliny v žaludku
 • blokátory histaminu, jako je cimetidin, které blokují kyselinou spouštějící histamin
 • subsalicylát vizmutu, který obaluje a chrání výstelku žaludku

Přírodní léčba helicobacter pylori

Bylo provedeno mnoho in vivo a in vitro studií o přírodní léčbě H. pylori. Většina ošetření snížila počet bakterií v žaludku, ale nedokázala je trvale vymýtit. Před zahájením léčby si promluvte se svým lékařem. Doporučenou léčbu H. pylori byste neměli nahrazovat přírodními prostředky. Se souhlasem lékaře můžete jako pomocnou terapii použít přírodní léčbu. To může zvýšit účinky klasické léčby. Terapie přírodními postupy může pomoci zbavit se helicobactera pylori. Mezi hlavní potraviny, které je vhodné zařadit do Vašeho helicobacter jídelníčku patří:

Kořen lékořice

Kořen lékořice je běžným přírodním prostředkem proti žaludečním vředům. Může také bojovat s H. pylori. Podle studie z roku 2009 kořen lékořice přímo nezabíjí bakterie, ačkoli může pomoci zabránit tomu, aby se přichytil na buněčné stěny.

Olivový olej

Olivový olej může také léčit bakterie H. pylori. Studie z roku 2007 ukázala, že olivový olej má silné antibakteriální schopnosti proti osmi kmenům H. pylori. Tři z těchto kmenů jsou rezistentní na antibiotika. Olivový olej je tedy vhodný k přírodnímu potlačení HP.

Olivový olej
Olivový olej

Klíčky brokolice

Sloučenina v klíčcích brokolice zvaná sulforafan může být účinná proti H. pylori. Výzkum na myších a lidech naznačuje, že snižuje zánět žaludku. Může také snížit kolonizaci bakterií a její účinky. Studie Důvěryhodný zdroj na lidech s diabetem 2. typu a H. pylori ukázala, že prášek z klíčků brokolice bojuje s bakteriemi. Rovněž se zlepšily kardiovaskulární rizikové faktory.

Med

Med prokázal antibakteriální schopnost proti H. pylori. Tento závěr podporuje další výzkum. Dosud žádný výzkum neprokázal, že by med dokázal bakterie vymýtit sám. Vědci naznačují, že používání medu se standardním ošetřením může zkrátit dobu léčby. Surový med a Manuka med mohou mít největší antibakteriální účinků.

Zelený čaj

Studie z roku 2009 na myších ukázala, že zelený čaj může pomoci zabít a zpomalit růst bakterií helicobacter. Studie zjistila, že konzumace zeleného čaje před infekcí předchází zánětu žaludku. Konzumace čaje během infekce snížila závažnost gastritidy.

Probiotika

Probiotika pomáhají udržovat rovnováhu mezi dobrými a špatnými střevními bakteriemi. Podle studie z roku 2012 může probiotika před nebo po standardní léčbě H. pylori zlepšit míru eradikace. Antibiotika zabíjejí ve Vašem žaludku dobré i špatné bakterie. Probiotika pomáhají doplnit dobré bakterie. Mohou také snížit riziko rozvoje přemnožení kvasinek. Vědci našli důkaz, který naznačuje, že nejlepší výsledky přináší bakterie Lactobacillus acidophilus.

Fototerapie

Studie ukazuje, že H. pylori jsou citlivé na světlo. Fototerapie využívá ultrafialové světlo, které pomáhá eliminovat H. pylori v žaludku. Vědci se domnívají, že fototerapie používaná v žaludku je bezpečná. Může to být velmi výhodné, když antibiotika nepřicházejí v úvahu.

Závěr: přírodní vs. klasická léčba

Mnoho lidí má bakterii h. pylori celý život a nepociťují žádné příznaky. Když způsobí chronický zánět žaludku, který zůstane neléčený, mohou nastat závažné komplikace. Mohou to být krvácivé vředy a rakovina žaludku. H. pylori je hlavním rizikovým faktorem některých typů rakoviny žaludku.

Podle údajů z roku 1998 z CDC je míra eradikace H. pylori 61 až 94 procent při použití antibiotické léčby schválené FDA. Úspěšnost je nejvyšší, když jsou antibiotika kombinována s reduktorem kyseliny. Přidání přírodní terapie může nabídnout další výhody.

Zdroj textu a studií: https://www.healthline.com/health/digestive-health/h-pylori-natural-treatment#takeaway

Přečtěte si též: