Chios

Chios je jiný ostrov. Je mimořádně klidný. Secificky voní mastichou, citrusovými květy a mnoha druhy divoce rostoucích květin. Najdete na něm vše od klidné pohostinné nížiny, přes ukryté pláže až po divoká úbočí strmých hor.

Ostrov Chios, domov mastichy

Chios, mlýny

Chios je jeden z největších ostrovů v severovýchodním Egejském moři, rozlohou (842 km2) patří Chios mezi největší ostrovy v Řecku. Patří k němu ještě dva menší ostrovy, Psara a Oinousses. Chios je známý mírným podnebím, krásnými plážemi a mnoha historickými památkami. Především Chios proslavila léčivá pryskyřice, masticha, která se získává z kůry stromu řečík lentišek. Ve své účinné podobě roste mastichový strom výhradně v jižní části ostrova, jejíž hospodářství, kultura i obyčejný život s mastichou úzce souvisí. Masticha také dala této oblasti název - Μαστιχοχορια - mastichochoria (mastichové vesnice).

Příroda ostrova Chios

Příroda Chiu je překrásná. Relativně malé území ostrova je velmi různorodé. Najdete na něm vysoké hory (až 1297 m) se strmými úbočími, náhorní plošiny, krápníkové jeskyně, úrodnou nížinu Kambos, vyhaslé sopky a pozůstatky sopečné exploze, citrusové, olivové a mastichové háje. Celý ostrov lemují nádherné pláže všech druhů od písčitých přes oblázkové, valounové až po skalnaté. Mezi ty nejkrásnější patří Mavra Volia, Komi, Agia Dinami, Vroulidia, Elinda a Karfas. Příjemným překvapením pro každého návštěvníka Chiu je fakt, že i ty nejkrásnější pláže mimo hotelové resorty nejsou vůbec přeplněné a mimo období letních prázdnin jsou dokonce téměř prázdné.

Kataraktis

Jih Chiu

Proslulost dává Chiu produkce mastichy soustředěná do jižní části ostrova, která se nazývá také Mastichochoria (mastichové vesnice). Oblast se vyznačuje nejen rozsáhlými mastichovými háji, ale i malebnými vesnicemi s originální pevnostní architekturou, která měla chránit produkci mastichy před piráty. Každá vesnice je originální. Například Pyrgi, kde žil a řídil své obchody Kryštof Kolumbus, má unikátní sgrafitovou výzdobu omítek domů. Mesta zase představuje skutečné středověké bludiště, vesnici-pevnost. Vesnice Armolia je zajímavá dílnami tradiční i moderní keramiky, které potkáváte téměř na každém kroku.

Sever Chiu

Západní pobřeží Chiu je tvořeno dramatickými skalisky a písečnými zálivy. Za návštěvu stojí zátoka v Lithi, vesnice Sidirunda, hrad Volisos a také poutní místo Agia Markella. Jako památník tureckého vraždění během osvobozeneckých bojů stojí na vrcholku hory Anavatos, vesnice zdánlivě nedostupná, tvořená kamennými domy a zcela vylidněná. V severní části je nejvyšší pohoří ostrova Pelinnaio a na pobřeží malebná místa jako Agiasmata, Amades a Marmaro.

Navštivte Chios

Pláž Mavra Volia, Emporios

Rozsáhlá pláž Mavra Volia je tvořená tmavými balvany vulkanického původu. Voda je zcela průzračná. Cestou na pláž minete mastichové plantáže.

Pláž Amades

Opuštěná pláž na serverním konci ostrova Chios nabízí nerušené osvěžení v neuvěřitelně čisté vodě.

Pláž Agia Dinami

Snad nejkrásnější, i když ne příliš známá pláž na Chiu.

Agia Dinami
ChiosŘeckoEgejské moře