Pistacia lentiscus, lístky

Řečík lentišek roste v celé středomořské oblasti, ale pouze v malé oblasti na jihu ostrova Chios má účinné vlastnosti.

Pryskyřice z jeho kmene je ceněná celosvětově.

Řečík lentišek (Pistacia lentiscus var. Chiu)

Mastichový strom nebo řečík lentišek (Pistacia lentiscus var. Chia, čeleď Anacardiaceae) je stále zelený keř. Dosahuje výšky 2 - 3 metry, výjimečně až 5 metrů. V Řecku se řečík nazývá také skinos.

Roste velmi pomalu a plně vyvinutým se stává mezi 40 - 50 rokem. Dožívá se více než 100 let. Mastichu dokáže řečík lentišek produkovat až v 5. nebo 6. roce života, přičemž maximální produkce pryskyřice dosahuje lentišek v 15 letech. Po 70 letech je produkce mastichy ze stromu již minimální. Průměrný roční výnos jedné rostliny je 150 - 180 gramů surové mastichy. Jsou ale výjimky, kdy to může až 2 kilogramy nebo naopak pouze 10 gramů.

Rostlina a kmen, řečík lentišek

Většinou se pěstují stromy samčího pohlaví, protože jsou více produktivní. Dalším faktorem, který ovlivňuje produktivitu stromu, je vzdálenost mezi jednotlivými stromy. Lentišek je odolná rostlina s menšími nároky, proto se jí dobře daří na vyprahlé, kamenité a chudé půdě. Kořeny jsou na půdním povrchu, proto může přežít i v naprostém suchu, ale naopak jsou citlivé na chlad a mráz.

Lentišek a podobné odrůdy z této čeledi jsou běžnou vegetací celé středomořské oblasti, ale pouze na Chiu se z něj získávají tyto vzácné „slzy“. Navíc i ostrově Chios platí, že zatímco lentišek roste na celém ostrově, léčivá masticha se sbírá pouze v jeho jižní části, v oblasti Mastichochoria, kde je podnebí teplé a suché. Důvody pro jedinečnost této oblasti a místní mastichové produkce nejsou dosud přesně vysvětleny. Pravděpodobně jde o kombinaci půdních a klimatických podmínek a vlivu vulkanických vyvřelin, která činí ze zdejší řečíkové pryskyřice unikátní mastichu.

Řečíkový háj
řečík lentišekskinospistacia lentiscusmastichový strom