Řečík lentišek v květu

Chuť a vůně pryskyřice řečíku lentišku je nezaměnitelná. Používání kosmetických produktů s mastichou nebo žvýkání mastichy snadno způsobí na těchto produktech závislost.

Úvod do Chioské mastichy

V dnešním světě není obvyklé, aby konkrétní přírodní surovina z relativně velmi malé lokality vykazovala vlastnosti nesrovnatelné se zdánlivě podobným produktem získaným jen o pár desítek kilometrů dále. Člověku se podařilo pěstovat banány i citrusy v mírném pásu, brambory a kukuřici úspěšně rozšířil po celém světě, a podobných příkladů bychom mohli najít více. Proč se tedy pryskyřici mastichy z jižního Chiu nedaří rozšířit do jiných lokalit, dokonce ani na severní část ostrova? Po pravdě řečeno, nikdo nezná jasnou a průkaznou odpověď. Existují pouze dohady, spekulace o půdě, kombinaci půdy a podnebí atd.

O mastiše se toho ale dohadujeme více. Největší znalosti máme o jejích blahodárných účincích. Stručně jsou například popsány v článku z roku 2012. Účinky mastichy jsou známy tisíce let, ovšem teprve v minulém století se některá vědecká pracoviště začala zabývat příčinami a podstatou takové unikátní účinnosti.

Můžete ji užívat pro zdraví nebo ji prostě milujete

Masticha dnes není jen surová pryskyřice a žvýkačky. Masticha se přidává do potravin a nápojů, velmi široká je nabídka mastichové kosmetika, která vychází ze starých domácích receptur. Pokud tedy mastiše propadnete, tak vás provází celým běžným dnem, používáte mýdla, sprchové gely a šampony s mastichou, užíváte si rituál žvýkání surových zrn, pro ústa používáte zubní pastu a vodu s mastichou...

Odhalování tajemství mastichy

Zapomeňme na otázky spojené s tajemstvím unikátních vlastností mastichy z Chiu. Prostě jen zkusme začít mastichu používat způsobem, který je nám blízký, jako žvýkačku, jako denní kosmetiku...

Další informace:

mastichamastihamastikamastixmastic