Masticha: zdravotní tvrzení

Masticha je pryskyřice stromu Pistacia lentiscus var. Chia. Jedná se o čistě přírodní látku, která se bez průmyslových zásahů zpracovává a vyrábí se z ní:

  • doplňky stravy
  • potraviny
  • kosmetika
  • zubní pasty
  • aj.

Co jsou to „zdravotní tvrzení“?

Zdravotní tvrzení je jakékoli tvrzení o vztahu mezi potravinou a zdravím.

Evropská komise povoluje různá zdravotní tvrzení, pokud jsou založena na vědeckých důkazech a jsou pro spotřebitele snadno srozumitelná. Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) je odpovědný za hodnocení vědeckých důkazů podporujících zdravotní tvrzení.

Četné publikované mezinárodní klinické studie potvrzují, že masticha je vysoce účinná léčivá rostlina s významnými antioxidačními, antimikrobiálními a protizánětlivými účinky. Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) a Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) oficiálně schválily zdravotní tvrzení pro Chioskou mastichu.

Masticha: zdravotní tvrzení
Chioská masticha a olej

EMA a masticha

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) zařadila Chioskou mastichu do Monografie bylin EU jako TRADIČNÍ BYLINNÝ LÉK používaný k symptomatické léčbě drobných kožních zánětů a mírných dyspeptických potíží.

[EMA/HMPC/46758/2015]

Evropský úřad pro bezpečnost potravin a masticha

Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) uznává následující zdravotní tvrzení pro Chioskou mastichu: …přispívá ke zdravému trávicímu systému… a …má příznivý vliv na ústní hygienu.

[čl. 13 odst. 2, č. 1314 a 3082]

Právní status

Příznivé účinky přípravku Chioské mastichy byly mezinárodně uznány, což vedlo k její registraci po celém světě. Masticha již byla schválena jako rostlinný léčivý přípravek, jako složka doplňků stravy, volně prodejných léků, léků na předpis a homeopatických léků i jako složka kosmetických přípravků. Další registrační procesy probíhají. Co lze o PDO Chios Mastic říkat v jednotlivých zemích napříč kontinenty je sepsáno níže:

Korea

Funkční látka pro zdraví. Chioská masticha pomáhá zlepšovat zdraví žaludku.

(10/2014)

Kanada

Tradiční rostlinný léčivý přípravek na mírné dyspeptické potíže. Chioská masticha pomáhá zmírnit bolesti žaludku a pálení žáhy v souvislosti s funkční dyspepsií.

(03/2016)

Čína

Schválená kosmetická přísada v Číně IECIC 2015: (PISTACIA LENTISCUS)): 08498 粘胶乳香树 (PISTACIA LENTISCUS)). 胶 PISTACIA LENTISCUS (MASTICHA) PRYSKYŘICE

(12/2015) (03/2016)

Austrálie

Schváleno jako účinná látka pro použití v léčivých přípravcích, které jsou uvedeny na seznamu, volně prodejných léčivých přípravcích, léčivých přípravcích na předpis a homeopatických léčivých přípravcích v Austrálii bez omezení dávkování. PISTACIA LENTISCUS.

(12/2007)

Indie

v indickém ájurvédském lékopisu RUMIMASTAGI (PISTACIA LENTISCUS) RESIN

část 1, svazek V, kapitola 74, strana 162

Belgie, Francie, Itálie

Zahrnuto v seznamu BelFrIt Botanical přísad doplňků stravy PISTACIA LENTISCUS

(05/2014)

USA

Úspěšné pravidelné audity FDA Klasifikace: Žádná opatření

(02/2019)

Uznání

PDO Masticha

Chioská masticha získala v Evropské unii status chráněného označení původu (CHOP).

[Nařízení (ES) č. 123/1997].

UNESCO

Know-how pěstování chioské mastichy na ostrově Chios bylo zapsáno na reprezentativní seznam nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO.

[Nominační spis č. 00993, 11/2014].

Zdroj citovaných tvrzení: https://theartofnature.gr/health-claims/