Destilace mastichového oleje

Chuť a vůně pryskyřice řečíku lentišku je nezaměnitelná. Používání kosmetických produktů s mastichou nebo žvýkání mastichy snadno způsobí na těchto produktech závislost.

Výzkumy a studie účinků mastichy

Masticha, výzkumy

Publikace ke stažení

Zde je k dispozici ke stažení publikace shrnující výsledky vědeckých výzkumu účinků mastichy. (formát pdf)

Publikaci si stáhněte zde.

Již od starověku byla Chios masticha dobře známá svými prospěšnými účinky a farmaceutickými vlastnostmi. V současné době bylo provedeno několik klinických studií založených na laboratorních výzkumech, prováděných nezávislými ústavy v Řecku i v zahraničí. Chios masticha je obdařena unikátními prospěšnými vlastnostmi, což je potvrzeno i v již dávné minulosti. Abychom to upřesnily, tak vědecké výzkumy potvrdily, že masticha má prospěšné účinky proti peptickým vředům, přispívá k ústní hygieně, má významné antibakteriální a protizánětlivé účinky a představuje přirozené antioxidační činidlo. Kromě toho, masticha přispívá k hojení ran a regeneraci pokožky. Výše uvedené účinky byly zveřejněny v mezinárodních vědeckých časopisech.

Antibakteriální účinky mastichového oleje

Hlavní výzkumná činnost byla provedena na antibakteriální účinky mastichového oleje. Vědci studovali zejména začlenění mastichového oleje do růstového nosiče, které způsobilo zpomalení růstu bakterií a odstranění patogenních mikroorganismů. Výsledky těchto studií potvrzují významné antibakteriální a antimykotické účinky mastichového oleje a podporují tak další využití pro farmaceutické výrobky.

Chios masticha jako ochranný prostředek proti ateroskleroze

V dnešní době je vědecký zájem o přirozené antioxidanty, jako o ochraný faktor při ateroskleróze, obzvláště intenzivní. Jsou to látky, které díky své struktuře hrají protektivní roli proti tvorbě ateromových plátů, a tím chrání proti ateroskleróze a srdečním chorobám. Přítomnost fenolických molekul, stejně tak jako fytosterolů v chioské mastiše, je velice důležitá, protože tyto složky působí proti oxidaci lipoproteinů o nízké denzitě (LDL) a právě to tvoří důležitý faktor potenciálně antioxidačního účinku. V rámci tohoto zájmu bylo vedeno mnoho studií, které ukazují důležité ochranné účinky fenolických extraktů chioské mastichy proti oxidaci LDL (cholesterol), což přispívá významně k ovlivnění výskytu aterosklerózy. Výzkumná činnost je v této oblasti stále v experimentální fázi, protože až do současnosti byl protektivní účinek fenolického extraktu zkoumán pouze v podmínkách in vitro, tedy v uměle vytvořeném prostředí. Objevy, které byly dodnes publikovány, jsou obzvláště povzbuzující a doporučují potenciální využití mastichy jako přírodního antioxidantu.

Chioská masticha v orální hygieně a dentálnímu výzkumu

Pokud se jedná o tradiční využití chioské mastichy, universitní studie prezentují její speciální výhody během výzkumu žvýkacího procesu, a jejího využití v boji s dentálními a orálními obtížemi. Chioská masticha je používána mnoho let jako ideální materiál pro studium žvýkacího procesu, protože se její konzistence mění pomalu, a proto může být tempo žvýkání přesně definováno. Tento faktor pomáhá ve výběru vhodného léčebného postupu pro léčbu dentálněorálních problémů.

Účinky chioské mastichy v prevenci a léčbě onemocnění trávicího systému

Zvláštnímu zájmu se těší výsledky moderních vědeckých studií, které se vztahují k terapeutickým účinkům mastichy v léčbě chorob zažívacího systému. Už v dávných dobách bylo známo, že chioská masticha byla využívána k tišení bolesti žaludku, např. při žaludečních chorobách, zažívacích obtížích, gastralgii a vředové chorobě. Zaznamenané reference lékařů, botaniků a farmaceutů starověku a středověkých časů doporučují chioskou mastichu jako prospěšný prostředek pro choroby a dysfunkce gastro-intestinálního systému. V naší době přichází vědecké a laboratorní studie, stejně tak i klinické výzkumy, aby potvrdily výše zmíněné účinky chioské mastichy.

První výzkumná úsilí vycházela z universitních institucí a klinik především arabského světa v oblastech, kde je rozšířené běžné používání chioské mastichy v lécích a formulích praktického lékařství.

Celou publikaci o účincích mastichy si můžete stáhnout zde.

výzkumvědecké studiemasticha